CNC Lathe INDEX G 300
CNC Lathe INDEX G 300 was manufactured by the machine manufacturer INDEX. Machine INDEX G 300 was built in 2001 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Bayern |
| Year of manufacture | 2001 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 37.4 in |
| Turning diameter over bed (max) | 23.2 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 16.9 in |
| Maximum travel length in the X-axis | 5.5 in |
| Maximum power of the main spindle | 12.6 hp |
| Diameter of the spindle bore | 3.5 in |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 3000 rpm |
| Number of tool turrets | 2 pcs |
| Total number of tools in the turret | 12 pcs |
| Total power demand | 89.8 hp |
Equipment | |
|---|---|
| SIEMENS SINUMERIK 840 D | |
| Chip transporter | |
| C-axis synchronous | |
| Driven Tools | |
| Liquid cooling system | |













































