- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes DOOSAN
- ›
- CNC Lathes DOOSAN PUMA TT 1800 SY
CNC Lathe DOOSAN PUMA TT 1800 SY
CNC Lathe DOOSAN PUMA TT 1800 SY was manufactured by the machine manufacturer DOOSAN. Machine DOOSAN PUMA TT 1800 SY was built in 2013 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 2013 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 23.6 in |
| Turning diameter over bed (max) | 11.8 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 9.1 in |
| Number of spindles | 2 pcs |
| Maximum power of the main spindle | 29.5 hp |
| Diameter of the spindle bore | 3 in |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 5000 rpm |
| Workpiece weight between centers (max) | 264.6 lb |
| Weight of the lathe | 8.6 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |
































































