- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes DMG
- ›
- CNC Lathes DMG CTX 310 ECO
CNC Lathe DMG CTX 310 ECO
CNC Lathe DMG CTX 310 ECO was manufactured by the machine manufacturer DMG. Machine DMG CTX 310 ECO was built in 2011 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Dolnośląskie |
| Year of manufacture | 2011 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 17.7 in |
| Turning diameter over bed (max) | 7.9 in |
| Maximum travel length in the X-axis | 6.3 in |
| Maximum power of the main spindle | 22.1 hp |
| Diameter of the spindle bore | 2 in |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 5000 rpm |
| Number of tool turrets | 1 pcs |
| Total number of tools in the turret | 12 pcs |
| Weight of the lathe | 3.7 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| SIEMENS SINUMERIK 810 D | |
| Chip transporter | |
| C-axis indexed | |
| Turret head | |
| Driven Tools | |



















































