- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes CITIZEN
- ›
- CNC Lathes CITIZEN CINCOM L32
CNC Lathe CITIZEN CINCOM L32
CNC Lathe CITIZEN CINCOM L32 was manufactured by the machine manufacturer CITIZEN. Machine CITIZEN CINCOM L32 was built in 2016 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2016 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 6344 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 12.6 in |
| Turning diameter over bed (max) | 1.3 in |
| Maximum feed rate in X-axis | 1259.8 in/min |
| Maximum feed rate in Z-axis | 1259.8 in/min |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 8000 rpm |
| Total power demand | 18.1 hp |
| Weight of the lathe | 3.2 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Bar feeder | |























































