- UniMachines
- ›
- Press Brakes
- ›
- CNC Hydraulic Press Brakes
- ›
- CNC Hydraulic Press Brakes LVD
- ›
- CNC Hydraulic Press Brakes LVD PPEB EASY FORM
CNC Hydraulic Press Brake LVD PPEB EASY FORM
CNC Hydraulic Press Brake LVD PPEB EASY FORM was manufactured by the machine manufacturer LVD. Machine LVD PPEB EASY FORM was built in 2010 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Gelderland |
| Year of manufacture | 2010 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 80 t |
| Maximum bending lenght | 98.4 in |
| Distance between frames | 78.7 in |
| Throat depth | 7.9 in |
| Power demand | 14.7 hp |
Equipment | |
|---|---|
| CNC control | |
| USB connection | |












































