- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers Weeke
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers Weeke OPTIMAT BP 145
CNC Horizontal Machining Center Weeke OPTIMAT BP 145
CNC Horizontal Machining Center Weeke OPTIMAT BP 145 was manufactured by the machine manufacturer Weeke. Machine Weeke OPTIMAT BP 145 was built in 2002 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Spain |
| region | Cáceres |
| Year of manufacture | 2002 |
| Warranty | Warranty for 12 months |
| Technical condition | Very good |
Technical parameters | |
|---|---|
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 137.8 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 51.2 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 15.7 in |
| Total power demand | 12.1 hp |
| Machine height | 100.4 in |
| Machine length | 224.4 in |
| Machine width | 102.4 in |
| Machine weight | 5.5 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |












































