- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers OKUMA
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers OKUMA PALETIZADO MA-60HB
CNC Horizontal Machining Center OKUMA PALETIZADO MA-60HB
CNC Horizontal Machining Center OKUMA PALETIZADO MA-60HB was manufactured by the machine manufacturer OKUMA. Machine OKUMA PALETIZADO MA-60HB was built in 2001 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Spain |
| region | Guipúzcoa |
| Year of manufacture | 2001 |
| Warranty | Warranty boot |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 24.8 in |
| Width of the working table | 24.8 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 2645.6 lb |
| Number of rotary speeds of the spindle | 5000 pcs |
| Minimum feed rate in X-axis | 39.4 in/s |
| Minimum feed rate in Y-axis | 31.5 in/s |
| Minimum feed rate in Z-axis | 31.9 in/s |
| Machine height | 136.2 in |
| Machine length | 236.2 in |
| Machine width | 129.5 in |
| Machine weight | 26455.5 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| OKUMA CNC Okuma OSP U100M | |
















































