- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers MAZAK
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers MAZAK FH 480 (6 PC)
CNC Horizontal Machining Center MAZAK FH 480 (6 PC)
CNC Horizontal Machining Center MAZAK FH 480 (6 PC) was manufactured by the machine manufacturer MAZAK. Machine MAZAK FH 480 (6 PC) was built in 1996 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| region | Noord-Brabant |
| Year of manufacture | 1996 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Stock number | 2585 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 15.7 in |
| Width of the working table | 15.7 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 881.8 lb |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Number of tools in the magazine | 60 pcs |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 22 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 22 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 20.1 in |
| Machine height | 106.7 in |
| Machine length | 246.1 in |
| Machine width | 121.7 in |
| Machine weight | 10.8 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Mazatrol M-Plus | |
| Lighting | |
| Technical documentation | |

-m.jpg)
-1-s.jpg)
-2-s.jpg)
-3-s.jpg)
-4-s.jpg)







































