- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers KITAMURA
- ›
- CNC Horizontal Machining Centers KITAMURA HX 500
CNC Horizontal Machining Center KITAMURA HX 500
CNC Horizontal Machining Center KITAMURA HX 500 was manufactured by the machine manufacturer KITAMURA. Machine KITAMURA HX 500 was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Nordrhein-Westfalen |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 19.7 in |
| Width of the working table | 19.7 in |
| Number of tools in the magazine | 50 pcs |
| Maximum rotary speed of the spindle | 12000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 34 in |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 28 in |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 26 in |
Equipment | |
|---|---|
| FANUC 16i-M | |
| Liquid cooling system | |









































