- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Automatic Lathes
- ›
- CNC Automatic Lathes MANURHIN
- ›
- CNC Automatic Lathes MANURHIN KMX SWING 720
CNC Automatic Lathe MANURHIN KMX SWING 720
CNC Automatic Lathe MANURHIN KMX SWING 720 was manufactured by the machine manufacturer MANURHIN. Machine MANURHIN KMX SWING 720 was built in 2004 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Poland |
| region | Dolnośląskie |
| Year of manufacture | 2004 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 98.4 in |
| Maximum turning diameter | 0.787402 in |
| Number of spindles | 2 pcs |
| Maximum power of the main spindle | 5 hp |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 10000 rpm |
| Number of tool turrets | 1 pcs |
| Total number of tools in the turret | 14 pcs |
| Subspindle power | 7.4 hp |
| Maximum subspindle speed | 10000 rpm |
| Length of the lathe | 122 in |
| Width of the lathe | 59.1 in |
| Height of the lathe | 82.7 in |
| Weight of the lathe | 4.7 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| Fanuc Series 160i-T | |
| Bar feeder | |
| Subspindle | |





















































