- UniMachines
- ›
- Hydraulic Presses
- ›
- C Frame Hydraulic Presses
- ›
- C Frame Hydraulic Presses Bugel Radim
- ›
- C Frame Hydraulic Presses Bugel Radim HPS 100T
C Frame Hydraulic Press Bugel Radim HPS 100T
C Frame Hydraulic Press Bugel Radim HPS 100T was manufactured by the machine manufacturer Bugel Radim. Machine Bugel Radim HPS 100T was built in 2014 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2014 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 251458 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 100 t |
| Throat depth (distance from the frame to the piston rod axis) | 12.2 in |
| Length of the bottom table | 19.7 in |
| Width of the bottom table | 17.7 in |
| Power demand | 5.4 hp |
| Machine height | 102.8 in |
| Machine length | 59.1 in |
| Machine width | 66.9 in |
| Machine weight | 3.7 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |














































