- UniMachines
- ›
- Lathes
- ›
- Bench Lathes
- ›
- Bench Lathes SAUPE + SOHN
- ›
- Bench Lathes SAUPE + SOHN DLZ 180 x 450
Bench Lathe SAUPE + SOHN DLZ 180 x 450
Bench Lathe SAUPE + SOHN DLZ 180 x 450 was manufactured by the machine manufacturer SAUPE + SOHN. Machine SAUPE + SOHN DLZ 180 x 450 was built in 1992 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Sachsen |
| Year of manufacture | 1992 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 17.7 in |
| Turning diameter over bed (max) | 7.1 in |
| Turning diameter over cross slide (max) | 4.7 in |
| Spindle bore | 0.787402 in |
| Minimum rotary speed of the spindle | 125 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 2000 1/min |
| Length of the lathe | 41.7 in |
| Width of the lathe | 22.8 in |
| Height of the lathe | 13 in |
| Weight of the lathe | 0.17637 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| 3-jaw chuck | |
| Changing gears for the threads | |
| Technical documentation | |










































