- UniMachines
- ›
- Drilling Machines
- ›
- Bench Drilling Machines
- ›
- Bench Drilling Machines TOS
- ›
- Bench Drilling Machines TOS WH 63
Bench Drilling Machine TOS WH 63
Bench Drilling Machine TOS WH 63 was manufactured by the machine manufacturer TOS. Machine TOS WH 63 was built in 1967 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 1967 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum drilling diameter in steel | 2.5 in |
| Maximum boring diameter | 2.5 in |
| Total power demand | 7.4 hp |
| Machine height | 110.2 in |
| Machine length | 159.4 in |
| Machine width | 82.7 in |
| Machine weight | 8377.6 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |












































