- UniMachines
- ›
- Plasma and Gas Cutting Machines
- ›
- 2D Plasma cutters
- ›
- 2D Plasma cutters SAF
- ›
- 2D Plasma cutters SAF PLASMATOME 20
2D Plasma cutter SAF PLASMATOME 20
2D Plasma cutter SAF PLASMATOME 20 was manufactured by the machine manufacturer SAF. Machine SAF PLASMATOME 20 was built in 1997 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Bulgaria |
| region | София |
| Year of manufacture | 1997 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 106.3 in |
| Width of the working table | 141.7 in |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Normal Steel) | 11.8 in |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Stainless Steel) | 5.9 in |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Aluminum) | 5.9 in |
| Maximum feed rate in X-axis | 590.6 in/min |
| Maximum feed rate in Y-axis | 590.6 in/min |
| Maximum feed rate in Z-axis | 590.6 in/min |
Equipment | |
|---|---|
| CNC control | |












































