2D Laser TRUMPF TruLaser 3530
2D Laser TRUMPF TruLaser 3530 was manufactured by the machine manufacturer TRUMPF. Machine TRUMPF TruLaser 3530 was built in 2007 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 2007 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Laser power | 3.2 kW |
| Length of the working table | 118.1 in |
| Width of the working table | 59.1 in |
| Maximum table load (evenly distributed) | 1565.3 lb |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Normal Steel) | 0.787402 in |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Stainless Steel) | 0.472441 in |
| Maximum thickness of the cut sheet metal (Aluminum) | 0.314961 in |
| Machine height | 78.7 in |
| Machine length | 366.1 in |
| Machine width | 181.1 in |
| Machine weight | 1.3 short ton |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |




















































